Úterý, 23 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyÚvod do využití cloudu

Úvod do využití cloudu

Využití cloudu už se dávno neomezuje „pouze“ na vzdálená úložiště dat. Podnikový cloud vám nemusí sloužit jen jako prostor, kam ukládáte a zálohujete firemní data – v cloudu můžete provozovat i vyvíjet aplikace, komunikovat přes něj, čerpat téměř neomezený výpočetní a grafický výkon a ve volném čase hrát hry. Cloudové řešení je tedy jakýmsi digitálním švýcarským nožem. Přečtěte si, co všechno dokáže.

Co je to cloud? Zjednodušeně bychom mohli konstatovat, že pod pojmem cloud rozumíme softwarové služby, které neběží na vašem koncovém zařízení (počítači, notebooku, tabletu či mobilním telefonu), ale na internetu, resp. na vzdáleném serveru z cloudu. Výhodou cloudových služeb je, že k nim máte přístup kdykoliv a odkudkoliv (za předpokladu, že jste připojení k internetu). Díky tomu můžete např. upravovat tentýž dokument uložený v podnikovém cloudu v kanceláři i na home office. Stejný dokument mohou odkudkoliv upravovat i vaši kolegové, a to dokonce i souběžně v témže okamžiku.

Jak už jsme zmínili v úvodu, cloud vám toho ale nabídne mnohem více. Než si představíme jednotlivé možnosti, podíváme se na jednotlivé typy cloudových řešení.

Využití cloudu na všechny způsoby

Podnikový cloud (ale i jakýkoliv jiný) můžeme rozdělit na několik typů podle provozovatele:

  • Privátní cloud – jde o tzv. „on-premise“ cloudové řešení, tj. cloud servery i software ty patří vám a podnikový cloud si provozujete na vlastní náklady. Výhodou je, že toto cloudové řešení zcela podléhá jen vám samotným a vašim potřebám. Nevýhodou jsou naopak vyšší pořizovací a zejména provozní náklady. Také počítejte s nižší kybernetickou bezpečností – profesionální poskytovatelé cloudových služeb zpravidla dosahují velmi pokročilých úrovní zabezpečení dat, a to po hardwarové i softwarové stránce.

® Tip: Přečtěte si o 3 jednoduchých důvodech, proč jsou cloudová řešení nejbezpečnější.

  • Veřejný cloud – v případě tohoto cloudového řešení patří hardware i software poskytovateli cloudových služeb. Pokud využijete veřejný cloud, odpadnou vám pořizovací i provozní náklady na pořízení a údržbu vašeho vlastního „on-premise“ cloudového řešení a v neposlední řadě i náklady na vlastní IT personál.
  • Hybridní cloud – cloudové řešení kombinující obě předchozí varianty. V základu provozujete privátní cloud a pokud z operativních důvodů potřebujete navýšit úložnou nebo výpočetní kapacitu, využijete navíc veřejné cloudové řešení.

® Tip: Přečtěte si detailní informace o výhodách a nevýhodách veřejného, hybridního a privátního cloudového řešení.

Služby v podnikovém cloudu

Nejběžnější služby cloud serverů dělíme do tří základních kategorií:

  • PaaS (Platform as a Service),tj. platforma jako služba – pronajímáte si celou platformu jako ideální prostředí pro vývoj a provozování vlastních aplikací, aniž byste museli sami řešit údržbu vlastní základní infrastruktury. Služba je ideální zejména pro softwarové vývojáře.
  • SaaS (Software as a Service),tj. software jako služba – namísto pořízení nákladného softwaru si u poskytovatele cloudu zřídíte přístup k danému softwaru přes webové rozhraní. Odpadají tak problémy s licencováním, a navíc máte zaručeno, že používáte vždy aktuální verzi softwaru.
  • IssA (Infrastructure as a Service), tj. infrastruktura jako služba – poskytovatel cloudového řešení vám poskytne přístup ke správě serverů z cloudu a vy sami se staráte o svůj cloudový software. Odpadají vám tak starosti o provoz a údržbu hardwaru.

® Tip: Přečtěte si o základních druzích cloud computingu.

Poskytované cloudové služby jsou ovšem v současné době širší. Mezi výše uvedené základní typy cloud computingu můžeme navíc i zařadit:

  • UCaaS (Unified Communications as a Service) – poskytovatel cloudového řešení vám nabízí sjednocené komunikační služby jako hlasové služby, meetingy – audio/video konference a webové konference, e-mail s hlasovou schránkou a jednotné zasílání zpráv, chatovací aplikace a kontaktní centra. Díky UCaaS snadno přejdete z CapEx na výhodnější model OpEx. Navíc jste mnohem flexibilnější: můžete operativně zvyšovat nebo snižovat počet dílčích softwarových licencí přesně dle vašich aktuálních potřeb.

A kdy přejdete na cloud vy?

Cloudové služby využívá do nějaké míry téměř 80 % českých společností. Jednoduše se to vyplatí z bezpečnostního a zejména ekonomického hlediska. Přečtěte si, jak snadno probíhá migrace firemních dat na cloud servery a vydejte se „do oblak“ i vy.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články