Pondělí, 29 května, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeBydleníVytvořte si v zahradě zákoutí s atmosférou lesa. Postarají se o ni...

Vytvořte si v zahradě zákoutí s atmosférou lesa. Postarají se o ni kapradiny

Své svěže působící perovité listy na odiv nejvíce vystavují na stinných stanovištích. Najdete mezi nimi spoustu přitažlivě vypadajících a pěstitelsky nenáročných druhů. Co všechno nabízí?

Kapradiny asi nejvíce ze všech okrasných rostlin navozují uklidňující atmosféru lesa. Tvoří trsy plochých vějířovitých listů, které jsou často pozoruhodné i při pohledu zblízka. Jejich listy bývají v různých odstínech zelené, přičemž barevnost se může v jednotlivých obdobích roku měnit.

Jiné bývají na jaře, když vyrůstají, a zajímavě se zvyknou vybarvit i během podzimu. Některé kapradiny překvapí dokonce nevšedními barevnými tóny i během sezóny. Na listech se tak objevuje náznak fialové, stříbřité a dokonce jsou i druhy, které mají listy zbarvené jistý čas do oranžova.

Listy mění i svůj tvar. Na jaře před vyrostnutím jsou schoulené do klubíčka a pokryté barevně nápadnými šupinkami, později se postupně rozvíjejí až se nakonec ukáží v plné nádheře. Listy některých druhů zase zůstávají celoročně zelené, nemění se.

V sortimentu běžně dostupných druhů naleznete nízké, středně vysoké i vyšší druhy. Typickou vlastností těchto rostlin a zejména některých druhů je, že po čase dokážou vytvořit souvislejší kolonie. O takový porost pak není třeba zvlášť pečovat ai bez pozornosti se každoročně ukáže v plné nádheře.

Zamokřená půda v zahradě nemusí být na škodu. Změňte ji na originální bažinaZamokřená půda v zahradě nemusí být na škodu. Změňte ji na originální bažinu
5 rostlin, kterým se bude dařit i ve stínu5 rostlin, kterým se bude dařit i ve stínu
Pěstování těchto rostlin není složité, kromě stínu či polostínu (daří se jim na severně a východně orientovaných stanovištích) je třeba jim dopřát vlhko, ačkoli platí, že po dobrém zakořenění dočasně snesou i sušší půdu.

Prosperují v humózní, kypré a propustné půdě. Každoročně na podzim je dobré k rozrostlým rostlinám nahrnout kompost nebo vyzrálý kůrový mulč. Zežloutlé a seschlé listy druhů, které nejsou stálezelené, se osvědčilo nechat ležet na půdě, vhodnější je bude odstranit až na jaře.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články