Pondělí, 29 května, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeBydleníZe ošklivého káčátka krásná labuť aneb Jak změnit tuctovou zahradu na královnu...

Ze ošklivého káčátka krásná labuť aneb Jak změnit tuctovou zahradu na královnu čtvrtě

Díky skutečně svědomitě založeným trvalkovým záhonům je tato zahrada proměnlivá po celý rok. Nakonec posuďte sami, jak se zahradním architektům z pražského Atelieru Flera podařilo krásně oživit jednu do té doby tuctovou zahradu.

Realizace: Atelier Flera

Zahrada se nachází v typické příměstské satelitní zástavbě u Prahy. Její rozloha je přibližně 700 m2. Vstup je lemován bohatou výsadbou. Podél cestičky, vedoucí podél domu dozadu do zahrady, se nachází zeleninové zázemí, které nenásilně vyplnilo dříve nudný a nevyužitý prostor vedle domu.

O pergole
Architekti rozšířili terasu a překryli ji sofistikovanou pergolou. Zvolili tvar a materiál, který ladí s domem, jeho architekturou a stylem. Přestože podle slov zahradního architekta mohla být poněkud subtilnější, na druhé straně se v jejích „silných nohách“ skryl odvod vody či elektrické kabely.

Jelikož je pergola přilepená přímo na dům, rozšiřuje tak bydlení o další „pokoj“. Naklápěcí lamely a postranní clony chrání sedící před sluncem, větrem i deštěm. K terase „přitáhli“ i krásný trvalkový záhon, tak mají majitelé okamžitě kontakt se svojí zahradou přímo z terasy.

Ferdinand Leffler řadí
Udělejte si inventuru toho, co už na zahradě je, a promyslete si, co budete chtít na pozemku nechat. Zvláštní pozornost si jistě zaslouží vzrostlé dřeviny. I na první pohled ne zcela vitální dřevina dotváří svým charakterem pocit vyrostlé zahrady, stability.

Plánovaná změna musí být hmatatelná. Zároveň je třeba říci, že pokud si chci pro sebe udělat zahradu jednou provždy, je nezbytné odpojit se od nefunkčních vazeb – vnímat je s odstupem a nadhledem.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články