Úterý, 28 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeFinanceRodiče mají spoustu dluhů. Bojím se, že je zdědím. Co s tím?

Rodiče mají spoustu dluhů. Bojím se, že je zdědím. Co s tím?

Úmrtí rodičů je pro každého velká rána. Často trvá dlouhou dobu, než se s jejich smrtí vyrovnáme. Na náladě nám nepřidá ani dědictví ve formě dluhů. Opravdu musíme závazky svých rodičů uhradit? Jak tomu ve skutečnosti je?

Dříve byla situace jiná

Často si lidé myslí, že mohou zdědit pouze částku, která dosahuje výše potenciálního zděděného majetku. Ano, do konce roku 2013 tento princip opravdu fungoval. Teď je to však jinak.

Od 1. 1. 2014 platí, že získat můžete buď celé dědictví, tudíž majetek i dluhy, nebo musíte vše odmítnout. Ovšem dluhy se dědí v celkové výši. A tady je ten rozdíl. Už nezáleží na tom, kolik dědíte majetku. Dluhy zdědíte, i kdyby majetek k dědictví nebyl žádný.

Takové je základní ustanovení. Ve skutečnosti je tu však ještě jedna možnost, o které málokdo ví.

Chci majetek, ale nechci dluhy

Jako dědic můžete v zákonem stanovené době učinit tzv. výhradu soupisu. Jestliže tak učiníte, budete zodpovědní za dluhy pouze do výše děděného majetku. Dluhů se tedy nezbavíte úplně, ale alespoň částečně. Toto může být vaše záchrana v případě, že o majetek velmi stojíte.

Možná toužíte po domě, ke kterému se vám váží vzpomínky. Chcete se mít pořád kam vracet a vzpomínat.

Důvodem také může být vidina budoucího zisku. Obzvláště v dnešní době lze předpokládat, že ceny nemovitostí porostou radikálně nahoru.

Ze zadlužených rodičů nemějte obavy

Jak již z informací vyplývá, můžete klidně spát. Dluhy po rodičích dědit nemusíte. Často lidé závazky svých rodičů přebírají v touze o očištění jména předka a tzv. „o mrtvých jen dobře“. To však opravdu není potřeba. Máte několik možností, jak s dědictvím naložit a nepřijít přitom zkrátka.

Při braní úvěru myslete na své děti

Chyby rodičů ale můžeme využít i ve svůj prospěch. Poučte se z nich a neopakujte je. Občas je například taková půjčka online opravdu lákavá a pro nás je těžké jí odolat. Půjčku byste si však měli brát jen tehdy, když je nevyhnutelná. Jestliže se do takové situace dostanete, vždy před uzavřením důkladně zhodnoťte, jestli na splácení budete mít dostatek financí.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články