Neděle, 28 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyJak správně vybrat životní a úrazové pojištění v různých etapách života

Jak správně vybrat životní a úrazové pojištění v různých etapách života

Životní (úrazové) pojištění může být velmi zajímavé. Stejně tak to však pro vás může být jen zbytečná platba za produkt, který vám nikdy nic nepřinese. Je jednoduché nechat si udělat dobrou pojistku, nebo mají pravdu ti, co tvrdí, že žádné výhodné pojištění neexistuje? Jenže, kdyby to tak bylo, proč by se jich tolik sjednávalo?

Věnujte čas hledání správného pojišťovacího poradce

Pro někoho může být těžké už jen samotné rozhodnutí, jestli si vůbec nějaké životní a úrazové pojištění sjednávat. Leckdo má ve svém okolí lidi, kteří po nějaké nemoci nebo po úrazu nadávali, že si roky platili pojistku a téměř nic při plnění nedostali. A tak se ty pojistky ruší, na pojišťovny se nadává a tzv. pojišťováci aby se nám raději vyhýbali obloukem.

Čím se řídit při výběru pojišťovacího makléře? Měl by to být profesionál, a jako takový vás rozhodně nebude do ničeho nutit. Vyslechne si vás, vyzpovídá, aby si udělal obrázek o vašem životě a především vašich potřebách a finančních nárocích. Rozhodně se ale také sami zajímejte. Má potřebné oprávnění? Kolik let zkušeností má? Co reference na internetu či od vašich známých?

Nechte si klidně udělat modelací více, od různých pojišťovacích poradců. Než však podepíšete smlouvu, pořádně si všechno přečtěte. Jak sjednaná pojištění, tak pojistné podmínky. Nezapomeňte také omrknout také pojistné podmínky. Zjistíte tak například, co u dané pojišťovny patří do výluk.

Správně nastavená pojistka je nutnost

Reálný smysl pojištění zaručí jen správné nastavení pojistky. Neplatí nic jako „nejdražší je nejlepší“ apod. Oproti tomu je jasné, že za pár korun měsíčního pojistného nemůžete očekávat nějaké závratné pojistné plnění.

Také se může stát, že některá krytí vaše pojistka nezahrnuje. Naštěstí je možné si v případě takových nečekaných problémů nějakou tu korunu půjčit, posloužit může třeba nebankovní půjčka.

Pak tu máme často opomíjenou skutečnost, a tou je sám život. Život je změna v každém myslitelném směru.

Pojištění pro svobodného mladíka v prvním zaměstnání po škole nebude použitelné pro mladého tátu od rodiny. Rozdíl bude i mezi pojistkou pro rodiče s hypotékou a bez hypotéky. Zaměstnanec a živnostník, manžel s hlavním příjmem oproti jeho manželce pobírají rodičovský příspěvek a další kombinace protikladů. Vše hraje roli.

Od školy po první bydlení

A je to tady. Škola za vámi, následuje zapojení se do pracovního procesu. Coby tzv. samostatná jednotka potřebujete zajistit jen své základní výdaje a ideálně peníze pro případ vážného úrazu či nemoci, pro trvalé následky.

V případě bydlení u rodičů bude mezi hlavní výdaje patřit doprava do práce, jídlo a oblečení. Máte-li nějaké splátky, pojištění by mělo pokrýt výpadek příjmu (resp. jeho části). Prakticky by však pojistné plnění z pojistky mělo pokrýt i další výdaj, a to samotnou platbu za pojištění.

Jakmile se dostanete z rodného hnízda, výdaje letí nahoru a rozhodně nadešel správný okamžik na první revizi pojistky. Jsou-li dobře nastavené limity pro dlouhodobé nemoci, vážné úrazy atd., potřebuje zásadní změnu pouze krytí pro měsíční pravidelné výdaje. Tedy denní odškodné při úrazu či nemoci, nejlépe pro oba případy. V praxi vám pojistka pokryje třeba 400 korun denně, za měsíc přibližně 12 000 korun. Jako dorovnání k nemocenské docela rozumné, denní limit však nastavte dle svých příjmů a výdajů.

Pro život ve dvou je tento model stále použitelný, a to pro oba dva partnery. Můžete přidat pojištění pro případ smrti (úrazem i nemocí) a na čas tak zajistit partnera či partnerku. Nejsou-li prozatím žádné děti, není to nutné.

Situace se však zásadně mění s pořízením vlastního bydlení, resp. s hypotékou. Pojištění musí pokrýt další měsíční výdaj a samozřejmě při úmrtí by mělo pokrýt doplacení hypotéky. A nejen při úmrtí, ale i při velkém zdravotním omezení (invalidita, trvalé následky).

„Děti všechno změní“ není jen fráze!

A kdo tvrdí opak, nejspíš žádné děti nemá. Už samotné zjištění očekávání přírůstku do rodiny by mělo znamenat rychlé provedení změny v pojistné smlouvě.

Když se něco přihodí nastávajícímu otci, kdo se postará o rodinu? Narození dítěte je pak jen dalším bodem na pomyslné čáře vývoje pojištění v rámci našich životů. Jen ta výbava pro miminko je hromada peněz. Pokud by chyběly, zkuste to tady: https://proficredit.cz/pujcka-ihned

Po skončení mateřské a rodičovské dovolené se nekoná žádný ozdravný zázrak. Stále tu máme různé marodění, předávání bacilů ve škole a školce od ostatních dětí. Občas nehoda a z ní vyplývající úraz. A jeden z rodičů musí zůstat doma z práce.

Pojištění může slušně pokrýt i dny strávené v nemocnici, připojištění pro případ hospitalizace s denním odškodným je standard. Pojistit se můžete klidně na 1 000 korun denně. Toto připojištění může být jak pro děti, tak pro dospělé.

Když budete chtít být naprosto precizní, pak existuje i pojištění domácích mazlíčků (veterinární výdaje). Při pojištění domu si sjednejte pojištění odpovědnosti, které pokryje třeba shozený regál v obchodě.

Pár slov závěrem

Při sjednávání nové pojistky vždy srovnávejte více nabídek od různých makléřů i pojišťoven. Nespokojte se s málem a berte to tak, že když už se něco stane, peněz se to nedotkne a vy můžete být v klidu alespoň po této stránce.

Neusněte na vavřínech, nezmatkujte a myslete prakticky. Pamatujte na nutnost změn pojištění v průběhu života a rozhodně změny neodkládejte, mohlo by se vám to nehezky vymstít.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články