Mnoho Ukrajinců utíkalo před válkou s plnými peněženkami hřiven. Na Slovensku však narazili na problém. Banky jim jejich bankovky nechtěly zaměnit za eura. Ani téměř po měsíci od vypuknutí konfliktu se situace nezměnila.
Slovenské banky evidují desítky žádostí týdně o výměnu hřiven za eura. Banky hřivny nenabízejí neboť s ní nemohou ani obchodovat. Řešení problému se aktuálně hledá. „Aktuálně s Národní bankou Slovenska a Ministerstvem financí SR bankovní sektor hledá společné a realizovatelné řešení. Je však důležité poznamenat, že většina uprchlíků z Ukrajiny má zájem především o výměnu dolarů za eura,“ tvrdí Diana Brodnianska ze Slovenské bankovní asociace, která sdružuje slovenské finanční domy.
Hypotéky draží kvůli rostoucím úrokům. Zvýší se rovněž úroky na běžných vkladech, kde mají lidé miliardy?
Možná už do dvou týdnů se však hřivny budou dát zaměňovat. Avizuje to Tatra banka. „Trh s hřivnami v hotovosti je v podstatě paralyzován, proto se s nimi neobchoduje,“ vysvětluje Simona Miklošovičová z Tatra banky. „Pracujeme však na řešení, abychom záměnu hřiven umožnili. Předpokládáme, že tuto službu spustíme na vybraných výměnných místech nejpozději do dvou týdnů. Službu začneme poskytovat nejdříve v Bratislavě, následně ji rozšíříme do Humenného a Michalovců. O dalších místech budeme rozhodovat později. Bližší informace včas poskytneme,“ dodává Miklošovičová.
Například v ČSOB bance nikdy hřivny nezaměňovaly a ze dne na den to neumějí ani vybavit. „ Nicméně toto téma se aktuálně diskutuje a hledá se systémové řešení této otázky. Aktuálně evidujeme více než zájem o hřivny zájem ukrajinských občanů o výměnu amerických dolarů za eura. S cílem pomoci ukrajinským občanům poskytujeme směnárenské služby bez poplatků,“ tvrdí mluvčí ČSOB banky Anna Jamborová.
VÚB banka tvrdí, že rozhodnutí musí přijít ze strany Národní banky Slovenska. Pokud se najde řešení, VÚB bude hřivny zaměňovat.
V současnosti má 1 euro hodnotu přibližně 33 ukrajinských hřiven.
Přístup uprchlíků z Ukrajiny k hotovosti výrazně usnadňují i přenosné bankomaty, které byly do blízkosti hraničních přechodů instalovány, dodává.
Pro Ukrajince je lepší řešení využívat platební kartu. S ní zaplatí mnohem rychleji a pohodlněji. Banky evidují úspěšné platby platebními kartami vydanými ukrajinskými bankami a rovněž úspěšné výběry z bankomatů. \“V případě, že je platební operace zamítnuta, nejčastějším důvodem jsou limity na straně ukrajinské banky, přečerpání denního limitu, nedostatek prostředků či nesprávný PIN,\“ pokračuje Brodnianska.
Radikální otočka. Od začátku roku přišli lidé o důchody za půl miliardy eur. Nepanikařte, radí odborníci
Banky pro Ukrajince usnadnily otevírání účtů. Podle bankovní asociace Ukrajinci otevírají týdně až desítky žádostí o jejich otevření.
Finanční instituce zároveň vycházejí Ukrajincům vstříc různými službami. „Od 3. března jsou odchozí zahraniční platby na Ukrajinu pro retailové klienty zcela zdarma, a to do odvolání. Zároveň zjednodušujeme založení účtů občanům, kteří nyní přijíždějí do České republiky a na Slovensko z Ukrajiny, když jim k založení účtu stačí ukrajinský pas a není třeba předkládat povolení k pobytu nebo vízum. Banka a Leasingová společnost ve spolupráci s nadací UniCredit zorganizovaly rozsáhlou finanční pomoc a její výtěžek půjde na humanitární pomoc prostřednictvím Červeného kříže,“ říká o pomoci ze strany UniCredit Bank její mluvčí Zuzana Ďuďáková.
V ČSOB bance se rozhodli, že novým klientům i stávajícím klientům z Ukrajiny poskytnou vedení běžného účtu s balíkem služeb bez poplatku. Od vypuknutí konfliktu, tedy od 24. února banka neúčtuje klientům – fyzickým osobám poplatek za převod peněz na ukrajinské účty, respektive jim tyto poplatky vrací zpětně.
Slovenská spořitelna zase spustila televizní kampaň pro organizaci MAGNA a nabízí práci lidem z Ukrajiny.
Namísto reklamy na nejpoužívanější bankovní účet budou slovenské televize propagovat finanční sbírku na nákup léků a zdravotnického materiálu určeného pro nemocnice na Ukrajině. Slovenská spořitelna se totiž rozhodla podělit o svůj reklamní prostor s humanitární organizací MAGNA. Banka zároveň otevírá několik pracovních pozic vhodných pro lidi, kteří utíkají před válkou a chtějí se usadit na Slovensku.
„Na Slovensko přicházejí tisíce lidí denně. Mnozí zde chtějí zůstat, najít si práci a my jim chceme dát příležitost. Aktuálně máme v nabídce pozice vhodné i pro lidi z Ukrajiny bez znalosti našeho jazyka. Pokud to bude nutné, jsme připraveni úspěšným uchazečům zajistit intenzivní kurz češtiny,“