Úterý, 30 května, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeFinanceZdražování se zrychlilo, přineslo stížnosti i řešení

Zdražování se zrychlilo, přineslo stížnosti i řešení

Desátý týden letošního roku přinesl hned několik důležitých ekonomických témat. Statistický úřad informoval o nové úrovni inflace, vláda ohlásila novou pomoc s energiemi a důchodci, odboráři i průmysl nešetřili kritikou vůči politikům.

Spirála zdražování se roztočila. Ceny nám rostou jako v Rusku
Statistický úřad v úterý ráno přinesl neradostné údaje o zdražování na našem území. Meziroční hodnota inflace v únoru na Slovensku vzrostla na 9 procent. To je nejvyšší hodnota od prosince 2003. K jejímu růstu podle Statistického úřadu došlo zejména vlivem pokračujícího zvyšování cen potravin, které jsou oproti loňsku dražší o 9,8 procenta. Ve srovnání s jinými zeměmi se tak Slovensko přibližuje k hlavnímu válečnému agresorovi. Podle místních úřadů v únoru dosáhlo Rusko inflace 9,2 procenta. Ukrajina je na tom ještě hůře, zdražování je na úrovni 10,7 procenta.

V pořadu Jde o peníze odpovídá Martin Vlachynský, analytik Institutu ekonomických a sociálních studií (INESS).

Ceny na Slovensku rostou jako v Rusku. Bydlení, energie či jídlo zdražují nejvýše za 17 let (+ grafy)
Důchodci se s Krajniakem hádají o 13. důchod
Pár rohlíků, jablek, litr mléka a kilogram brambor. „Tohle si může dovolit průměrný slovenský důchodce, když zaplatí za energie, léky, potraviny či bydlení. Spotřební koš za tři eura,” demonstrovala v pondělí na oběd Valéria Pokorná, zástupkyně předsedy Jednoty důchodců Slovenska (JDS). Spolu se zástupci zdravotnických organizací a odborářů zorganizovali společné vyjádření, ve kterém vládě odkazují své obavy v důsledku zdražování a chudoby.

Zástupci důchodců, zdravotnických organizací, samosprávy, lázní a odboráři společně žádají vládu, aby soustředila svou pozornost na zdražování.

Na jídlo jim zůstanou 3 eura měsíčně. Důchodci se s Krajniakem hádají o 13. důchod
Průmyslníci kritizují Hegera a Čaputovou
Devastační následky pro slovenský průmysl a dlouhodobé zhoršení životní úrovně lidí na Slovensku. Průmyslníci sdružení ve Slovenské obchodní a průmyslové komoře (SOPK) a Klubu 500 varují před neuváženým zastavením dodávek plynu a ropy z Ruska.

Šéf Duslo Šaľa: Zahraniční výrobci Adblue již odstavují výrobu:

Rodiny, důchodci a děti dostanou pomoc s energiemi. Stát jim dal na výběr
Napětí ohledně cen energií a paliv se stupňuje. Komodity si drží na trzích rekordní výšky a lidé trnou, jak vysoké faktury jim přijdou od dodavatelů. Pod tlakem vysokých účtů za energie vláda přišla ve středu s řešením i pro lidi, kteří dosud záchranným sítem regulovaných cen propadávali. Domácnostem v bytovkách s vlastními kotelnami, domovem sociálních služeb či dětským domovem umožní, aby i oni přešli pod regulované ceny.

Vláda schválila novou formu pomoci s energiemi:

Tisíce rodin a důchodců dostanou pomoc s energiemi. Stát jim dal na výběr
Slováci skupují zlato a vařiče
Válka vyvolala strach v očích celého světa. Někteří lidé začali houfně nakupovat trvanlivé potraviny jako při pandemii. Jiní se zaměřili spíše na budoucnost a z obavy ze ztráty o své finance skupují zlato. Pak se zde najde i velká skupina Slováků, kteří zdražování cen energií nenechali náhodě a kupují alternativní zdroje. Nikdo však nečekal, že poptávka vyskočí i po matracích, vlajkách a vysílačkách. Říkají o tom nákupy Slováků na portálech jako jsou například Hornbach, Mall i Alza.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články