Úterý, 30 května, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeBydleníNaučte se množit okrasný česnek. Trpěliví získají nové rostliny z výsevů, ti...

Naučte se množit okrasný česnek. Trpěliví získají nové rostliny z výsevů, ti nedočkaví přímo z cibulek

Naučte se množit okrasný česnek. Trpěliví získají nové rostliny z výsevů, ti nedočkaví přímo z cibulekGalérie (3)Zdroj: Shutterstock
Máte na zahradě kultivar okrasného česneku, ze kterého byste chtěli víc kusů? Můžete si nasbírat semínka přímo z jeho květu, které vysejete nebo to zkusit cestou „cibulkování“.

Podařilo se mi vypěstovat květ i se semínky z jednoho krásného okrasného česneku a ráda bych si ho namnožila. Dají se okrasné česneky vypěstovat iz takových semínek nebo si musím pořídit cibulky v obchodě? Magda, Zamarovce

Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka

Množení výsevem
Způsobů, jak si namnožit okrasné česneky, je několik. Tím nejjednodušším způsobem je právě výsev. Ideální je, pokud u velkokvětých česneků odříznete při sklizni celý stonek i se soukvětím, které je již suché, ale plodnice ještě nejsou otevřené.

Ty zakrátko popoukají a semínka z nich lehce vyklepete. Osivo poté hned vysejte nebo, pokud k tomu nemáte podmínky, skladujte jej při 5 °C a vysejte jej až na jaře. Nové rostlinky následně vzcházejí za 12 týdnů, případně až po zimním promrznutí na jaře.

Při množení pomocí výsevu je však třeba hodně trpělivosti, než se dočkáte prvních květin. Trvá přibližně 5 let, než cibulka dospěje a dokáže rozkvést. Proto si na výsev vyhraďte konkrétní místo a označte jej, abyste nezapomněli, kde si pěstujete nové rostlinky.

Fialové a bílé okrasné česneky

Množení cibulkou
Pěstujete-li však nějaký konkrétní kultivar, který je vyšlechtěn pro určitou barvu, měli byste zvolit raději druhý způsob množení, abyste ji zachovali. K tomu však potřebujete cibulku mateřské rostliny.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články