Plazmový hořák je zařízením, kde vzniká plazma pro řezání materiálů. Je součástí plazmové řezačky a umožňuje efektivní a rychlé dělení různých materiálů. Plazmovou řezačku tak můžete využít v různých oblastech.
Plazmový hořák
Plazmový hořák se skládá z několika částí. Jde o velmi citlivé zařízení, které je náchylné na nečistoty a neobejdete se bez výměny určitých součástek. Pro co nejdelší životnost hořáku je třeba pracovat s kvalitním vzduchem. Plazmové řezačky často mají zabudovaný kompresor a nemusíte tak shánět samostatný. Na přívod vzduchu je vhodné umístit filtr olejových par a vlhkosti. Ty se totiž mohou přirozeně vyskytovat, a přitom zanáší hořák. Poškození můžete předejít správnou péčí o hořák.
Plasmový hořák
Plasmový hořák si poradí s různými materiály. Plazma dosahuje velmi vysokých teplot a z hořáku vychází rychlostí zhruba 2300 metrů za sekundu. To umožňuje rychlé, a přitom přesné dělení materiálů. Hodí se pro řezání vodivých i nevodivých materiálů, přičemž nejčastěji je plazma využívána pro řezání kovových materiálů. A to včetně vysokolegovaných ocelí a hliníku.
Elektroda pro plasmový hořák
Při výběru plazmové řezačky se můžete řídit dle výkonu, který potřebujete. Čím silnější materiály chcete dělit, tím větší výkon budete potřebovat. Dostupné řezačky jsou dostačující pro běžné hobby využití a nemusíte si proto s výběrem dělat zrovna těžkou hlavu. Vždy však dbejte na to, aby řezačka měla dobře dostupné náhradní díly – elektroda pro plasmový hořák, trysky, kryty a mnoho dalších. V případě potřeby tak budete moci snadno opotřebované součástky vyměnit za nové.
Plazmová řezačka je velmi efektivním zařízením a práce s plazmovým hořákem je relativně jednoduchá. Umožňuje přitom dělení řady různých materiálů a je tak univerzální.