Úterý, 28 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyRadikální otočka. Od začátku roku přišli lidé o důchody za půl miliardy....

Radikální otočka. Od začátku roku přišli lidé o důchody za půl miliardy. Nepanikařte, radí odborníci

Přes půl miliardy. O tolik se zmenšil objem peněz střadatelů ve druhém důchodovém pilíři od začátku nového roku. Finančním trhům se nedaří a válka na Ukrajině to ještě umocnila. Podobné ztráty utrpěli i investoři v podílových fondech. Jedná se o více než 400 milionů eur od začátku roku.

Celkový objem důchodových úspor tak poklesl téměř o čtyři a půl procenta, z zhruba 11,9 miliardy na 11,4 miliardy. Ve druhém pilíři spoří dohromady přibližně 1,7 milionu lidí. Podobná situace je v podílových fondech, kde objem financí klesl o tři a půl procenta, téměř z 12,45 miliardy na více než 12 miliard eur.

Odborníci však uklidňují veřejnost: krize a propady na finančních trzích zde s námi byly, jsou i budou. Třeba vyčkat a nesnažit se panikařit s vytahováním uložených peněz v podílových fondech či druhém pilíři.

Pavel Škriniar z Katedry podnikových financí Ekonomické univerzity v Bratislavě přízvukuje, že krize a propady na finančních trzích se děly iv minulosti a všechny „prohrměly“. „Krize jsou viditelné a citlivě vnímané, ale jejich trvání je z pohledu celkového trvání investice zanedbatelné. Současná krize se, co se týče vývoje hlavních indexů, nedá příliš srovnávat s předchozími krizemi. Jde totiž jen o mírný pokles,“ vysvětluje Škriniar.

Z chaosu pandemie nejvíce vytěžily řetězce s potravinami. Pokladníci a další v první linii brali mimořádné prémie a bonusy
Přirozeně, negativní výnosy vylekali mnoho lidí. „Lidé jsou přirozeně vystrašení a ptají se, co mají dělat s investicemi. Někteří lidé přemýšlejí, že prodají část investic a vytvoří si hotovostní rezervu,“ prozrazuje finanční odborník Marián Búlik ze společnosti OVB Allfinanz Slovensko. Zdůrazňuje, že korekce na finančních trzích, jaké jsme svědky i dnes, je naprosto přirozená. „Není důvod k panice. Právě naopak, dnes je vhodná doba na cenově výhodné dokupování podílů,“ dodává Búlik.

Skříňař říká, že je dobrou zprávou, že si lidé z druhého pilíře nemohou vybírat své úspory ve špatných časech. „Dočasné krize pouze umožní využít poklesu cen pro výhodnější nákupy. Výběry by si dlouhodobí střadatelé mohli spíše uškodit než přilepšit,“ tvrdí pro Pravdu.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články