Úředníci českého ministerstva pro místní rozvoj a turistické centrály CzechTourism pracují na centrální elektronické evidenci turistů. Od povinnosti online registrace hostů si slibují lepší přehled o obsazenosti jednotlivých turistických lokalit, jakož i efektivnější výběr místních poplatků, informuje portál idnes.cz.
Systém označovaný jako eTurista by kromě klasických ubytovacích zařízení měl platit také pro platformu Airbnb, uvedl mluvčí agentury CzechTourism František Reismüller.
Kromě úspory času, kdy by digitalizovaná data měla směřovat zároveň cizinecké policii a v anonymizované podobě obcím a pro potřeby statistického šetření, bude cílem i zvýšení dohledu nad výběrem místních poplatků. Podle poradce ministra pro místní rozvoj ve věcech turistiky Martina Jiránka totiž výběr těchto peněz, které směřují do obecních pokladen, výrazně pokulhává a města tak dostávají méně, než by měli.
\“Například v lokalitě Jánské Lázně a Pec pod Sněžkou se odhaduje, že se vybere 12% potenciálu,\“ uvedl Jiránek. Podobné je to iv jiných turistických lokalitách.
Vyhledávaný Český Krumlov, který má zhruba 13.000 obyvatel a přibližně 5000 registrovaných lůžek, vybral před pandemií onemocnění COVID-19 od turistů 10 milionů korun (402.625,12 eur).
\“Nyní po zvýšení poplatku na 50 Kč na den, tedy nejvyšší možnou sazbu, by spolu s opětovným návratem turistů mohla tato částka překročit dvojnásobek původního výběru,\“ řekl zástupce primátora Martin Hák.
To už představuje peníze, které městu umožní kromě klasických příspěvků na opravy chodníků organizovat také různé akce a program. A to zase může přilákat další návštěvníky a možná je to přesvědčí, aby si jednodenní výlet do historického města prodloužili na několik nocí, vysvětlil zástupce primátora.
Kromě povinnosti pro ubytovatele je ale důležitou součástí systému i snaha přimět návštěvníky, aby se nechali v ubytovacím zařízení oficiálně zapsat. K tomu by podle Háka mohlo přispět, kdyby turisté po ubytování a oficiální registraci do systému získávali destinační karty. Ty v zahraničí běžně fungují a umožňují turistům využívat slevy například na vstupy do muzeí, případně by je mohli opravňovat k parkování a podobně.
Spuštění systému eTurista předpokládá ministerstvo v roce 2025. Celý systém by měl vyjít na zhruba 30 milionů korun. V tom ale nejsou zahrnuty náklady pro ubytovatele, přestože podle Reismüllera by měly být minimální, protože samotný software bude zdarma.