Úterý, 28 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeFinanceRodiče, máte sečteno, kolik zaplatíte za pomůcky pro školáka?

Rodiče, máte sečteno, kolik zaplatíte za pomůcky pro školáka?

Za školní potřeby si v porovnání s předchozím rokem rodiče žáků připlatí, shodují se finanční odborníci.

Za školní pomůcky zaplatí více než 100 eur, přičemž nejvyšší výdaje mají zejména ti, kteří nakupují věci pro prvňáky.

„Z nejnovějších údajů Statistického úřadu SR vyplývá, že velká část školních potřeb meziročně zdražila. Školní sešit v průměru o čtyři procenta, poznámkový blok formát A4 či tužka o více než sedm procent a kuličkové pero o devět procent. Přibližně čtyřprocentní zvýšení ceny se dotklo i pastelových barviček a výkresů,“ řekla analytička Poštovní banky Jana Glasová. Z průzkumu banky z roku 2017 vyplynulo, že za sešity většina rodičů utratí do 20 eur, podobnou částku na začátku školního roku investují i ​​do penálu a stejnou částku použijí i při úhradě psacích potřeb. „Školní potřeby pro jedno dítě tak spolu s přezůvkami stojí od 50 do 150 eur. Skoro třetina dotázaných přitom pociťuje, že výdaje na školní potřeby se rok od roku zvyšují,“ doplnila mluvčí banky Lýdia Žáčková.

Mnozí rodiče se připravují na nástup svého prvňáčka do školy dostatečně dopředu. „Počáteční nákupy na nástup prvňáčka či školáka do školy jsou mimořádným výdajem v rodině a je třeba se na něj připravit. Pro někoho jsou výdaje ve výši několika stovek eur jen zanedbatelná částka, jiné rodiny však i to může dostat do finančních potíží,“ řekl Matej Kovařík, odborník na finance z Partners Group SK. Podle něj by rodiče školáků neměli spěchat s nakupováním školních potřeb, ale předem si připravit seznam pomůcek, oblečení a dalších věcí souvisejících s nástupem do školy.

Nejvíce nakupování, tedy i nejvyšší výdaje, mají rodiče prvňáčky. Průměrná cena základních školních potřeb pro prvňáka se podle Žáčkové pohybuje v rozmezí od 45 eur a více v závislosti na vybraných značkách. K tomu je třeba připočítat cenu tašky a penálu, tedy částku 65 eur a více. Školáci se vrátí po letních prázdninách do škol opět v pondělí 2. září.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články